شما اینجا هستید

تالار تئاتر بولشوی مسکو
مقصد: 
روسیهمسکو
Bolshoi Theatre Moscowتالار تئاتر بولشوی مسکوBolshoi Theatre Moscowتالار تئاتر بولشوی مسکوتالار تئاتر بولشوی مسکو

علاقه و وابستگی مردم روسیه به تئاتر، باله و اپرا وصف ناپذیر می باشد تا جایی که جاری بودن این هنرها در زندگی روزمره آن ها جزء ضروری ترین مسائل در زندگیشان می باشد. به همین دلیل است که بیش از صد سالن تئاتر فقط در شهر مسکو وجود دارد و دو عدد از مشهورترین سالن های تئاتر موجود در جهان در مسکو و سن پترزبورگ ساخته شده اند. این علاقه همچنین سبب به وجود آمدن سبک های خاصی در تئاتر شده و یکی از این سبک ها استالینسلاوسکی تاثیر بسیار زیادی در دنیای تئاتر گذاشته است.

یکی از بزرگ ترین و مشهورترین سالن تئاتر ها در جهان تالار تئاتر بولشوی مسکو روسیه می باشد و همچنین این تالار یکی از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه نیز به شمار می رود. به جرات می توان گفت که تمامی گردشگران تور روسیه و تور مسکو از این سالن تئاتر که از جمله جاذبه های دیدنی مسکو می باشد، دیدن می کنند.

تالار بولشوی مسکو در سال ۱۷۷۶ به فرمان کاترین کبیر یکی از تزارهای نامدار روسیه پایه گذاری و در سال ۱۸۲۴ بنا گردید. این تالار با ستون های باشکوه خود در مرکز شهر مسکو نمونه ای از معماری کلاسیک روسیه می باشد، گویی که بیش از ۱۹۰سال است که این ستون های محکم ماموریت حفظ تاریخ هنر روسیه را دارند. همچنین این مکان، مرکز فرهنگ و هنر موزیکال جهان نیز می باشد. متاسفانه در قرن ۱۹ سه بار، تالار تئاتر بولشوی مسکو تراژدی آتش سوزی را تجربه کرد و در اثر این آتش سوزی ها تمامی دکوراسیون و آلات موسیی و باس ها سوختند و اسیب های جدی زیادی به این تالار وارد شد.

تنها معماری که توانست سالن تماشاچیان را به شکل یک ساز بزرگ موزیکال طراحی کند، آلبرت کاووس بود. در این سالن تئاتر همه چیز به صورت تماما آکوستیک انجام شده به طوری که دکور لژ از جنس کاغذ مچاله شده ( پاپیه ماشه ) ساخته شده است. برای ساخت سقف از چوب استفاده شده و تزئینات و دکور دیوارها و سقف نیز از پانل های چوبی صنوبر استفاده شده است.

بعد از انقلاب سال ۱۹۱۷ در روسیه سالن تئاتر بولشوی مسکو به مدت چند سال تعلیق گردید. در این چند سال از این تالار برای جلسات مهم همچون کنگره شوراهای سراسری روسیه و کنگره کمینترن استفاده می نمود. همچنین اتحاد جماهیر شوروی نیز در صحنه این تئاتر اعلام شد. در زمان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ بمبی از طرف فاشیست ها به ساختمان تئاتر بولشوی مسکو اصابت نمود که آن را دچار خسارات فراوان نمود. کار بازسازی در سال ۱۹۴۲ شروع و در سال ۱۹۴۳ مجددا این تالار شروع به کار نمود. بعد از این تعمیر نیز تالار تئاتر بولشوی مسکو بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است که یکی از آن ها مربوط به سال های ۲۰۰۵ می باشد که قرار بود در طول ۳ سال این تعمیرات پایان یابد ولی به دلایل متعدد از جمله نامناسب بودن وضعیت اقتصادی و فساد اداری و مالی در روسیه موجب طولانی تر شدن مدت تعمیرات گردید. نهایتا در سال ۲۰۱۳ تالار تئاتر بولشوی مسکو افتتاح شد.

 

مساحت تالار تئاتر بولشوی هم اکنون پس از تعمیرات و بازسازی ها به دو برابر قبل خود رسیده است و مساحت مورد استفاده آن بیش از ۸۰ هزار متر مربع می باشد. این ساختمان دارای یک ایوان ورودی و ۸ ستون می باشد. در این بنای بسیار زیبا هم اکنون بیش از ۲۵۰۰ نفر مشغول به کار می باشند و تقریبا ۹۰۰ هنرمند اعم از اپرا ، کر، کر کودکان، ارکستر و پانتومیم کار می کنند. سالن های زیر زمین شش طبقه ساخته شده که قبلا وجود نداشت و ظرفیت آن ۳۳۰ تماشاچی می باشد که کربردهای متفاوتی دارد و روزها تمرین ارکستر و کر و شب ها کنسرت های مجلسی برگزار می شود.

زیبایی سالن تماشا، گردشگران تور روسیه را به وجد و شگفتی می آورد. لوستر زیبا و درخشان و تزئینات طلایی لژها همه باعث دو چندان شدن زیبایی سالن تماشا شده است. کاشی های موجود در کف ورودی تئاتر دقیقا شبیه به همان کاشی های به کار گفته شده قرن ۱۹ می باشند. دلیل آن نیز این است که همان کارخانه اقدام به ساخت مجدد آن کاشی ها به سفارش این سالن نموده است.

امکان جدیدی که پس از تعمیرات سال ۲۰۰۵ در تالار تئاتر بولشوی مسکو به وجود آمد این است که گردشگران تور روسیه و تور مسکو می توانند در پشت صحنه و سالن ها و راه پله ها گردش کنند و از دکورهای تاریخی این سالن تئاتر عکس بگیرند. گردشگران مشتاق به گردش در پشت صحنه به گروه های ۱۵ نفری جهت دوری از سر و صدا و ازدحام تقسیم می شوند و خیلی آرام به گردش می پردازند و می توانند در ردیف اول جایگاه تماشاچیان که از گران ترین جایگاه ها می باشد بنشینند و صحنه را تماشا کنند. سالن تئاتر بولشوی گنجایش ۱۷۵۰ نفر تماشاگر را دارد.

جشن افتتاح تالار تئاتر بولشوی مسکو به طور زنده از کانال های تلوزیونی روسیه و کشورای دیگر پخش شد و در این مراسم قطعاتی از اپرای ” زندگی برای تزار ” اثر پدر موسیقی کلاسیک روس میخائیل گلینکا نواخته شد و قطعاتی از باله ” دریاچه قو ” اث پیوتر ایلیچ چایکوفسکی آهنگ ساز روسی همراه با رقص رقصندگان معروف روسی اجرا شد. این اثر برای اولین بار در سال ۱۸۷۷ در این تالار به روی صحنه رفته بود.

مراکز دیدنی: 

Leave a comment

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
این تصویر برای جلوگیری از برنامه های اسپم میباشد .
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.